Villa Blue [email protected] +902526129121 cash, credit card, eft $$ https://www.tatilpremium.com/thumbs/1200/630/catalog/135/tatilpremium-kiralik-villa-blue-oludeniz-3-650.jpg 36.580705,29.160233 Muğla / Fethiye / Ölüdeniz Villa Blue Villa Blue +902526129121 36.580705,29.160233 $$ 9.57 10 15

Villa Blue

Muğla / Fethiye / Ölüdeniz
6 Persons
3 Bedroom
2 Bathrooms
Private Pool
Luxury Villas
Villa Blue

For those who long for azure waters and a calm atmosphere, Villa Blue offers an accommodation experience beyond dreams. It offers its guests peaceful moments with its own private pool and large garden. Villa Blue's interior design prioritizes comfort and elegance, and has three bedrooms with an open-plan kitchen and lounge area. One of these bedrooms is arranged as a master bedroom with a private bathroom. This magnificent villa can accommodate a total of six guests.

Villa Blue, which has been thought of every detail and carefully designed with the needs of the guests in mind, has everything you need to enjoy your vacation. Our modernly furnished villa will make you feel at home with its comfortable furniture and stylish decoration.

Villa Blue is located just 5 kilometers from Oludeniz Beach, so our guests can enjoy the crystal clear waters whenever they want. Also, if you want to shop or try delicious food during your vacation, Hisaronu bazaar is just a few steps away. Here you will find a variety of shops and restaurants where you can find everything you may need.

Guests staying at Villa Blue will be mesmerized not only by the spectacular views, but also by the surrounding natural beauty. The impressive nature of Hisaronu and the unique beaches of Oludeniz provide the perfect backdrop for unforgettable memories.

Villa Features

Mutak: Designed as an open kitchen, there is a dining table, a dining set for 6 people and all kinds of kitchen utensils you may need during your vacation. 

Lounge: Comfortable seating group, satellite receiver LCD screen TV, WC and washing machine are available. 

1st Bedroom: 1 double bed, wardrobe, bedside table, balcony, en-suite bathroom and air conditioning.

2nd Bedroom: 1 double bed, wardrobe, bedside table, balcony and air conditioning.

3rd Bedroom: 2 single beds, wardrobe, vanity table, bedside table, balcony and air conditioning.

There is 1 bathroom-WC in the corridor.

Towels and pique sets for 6 people are available in all bedrooms.

 

General Information

Pool: 40m2 and 1,5 meters deep. Pool maintenance is done by the staff in charge early every morning. There are 6 sun loungers and umbrellas on the pool terrace.

Garden: There are fruit trees, barbecue, seating group, swing and garden furniture.

Internet: Our villa has unlimited wi-fi but due to the infrastructure of the region, the internet speed is maximum 16mbps.

Damage Deposit: A damage deposit of 4000 TL is taken upon arrival. It is refunded in case of no damage in the check made at the exit.

Note: A cleaning fee of 2500 TL is charged for stays below the minimum rental period.

Note: The minimum stay during the holiday week is 7 nights.

General note for all villas in Oludeniz region: Olüdeniz villas may experience electricity, water cuts, low voltage, infrastructure and construction works due to high demand.

 

Places to see in Oludeniz: A Unique Natural Wonder

Oludeniz has earned a reputation as one of Turkey's great holiday destinations. It attracts vacationers with its warm sands, turquoise waters and impressive natural beauty. 

  1. Olüdeniz Beach and Lagoon: Named for its clarity, Oludeniz (Oludeniz means "dead water") is one of Turkey's most famous beaches. With its fine sands and calm waters, it is a perfect option for those who want to relax. The lagoon is also a world-famous spot for paragliding.

  2. Babadag: If you are adventurous, the summit of Babadag is the perfect place to climb or parachute to the top. From its 1,969-meter summit, the breathtaking view of Ölüdeniz is an unforgettable experience.

  3. Butterfly Valley: One of the natural beauties of Ölüdeniz is the Butterfly Valley. Filled with unique vegetation and fresh water springs, this valley is ideal for those who want to take a walk and be in touch with nature.

  4. Gemiler Island: Located just opposite Oludeniz, this island is famous for its historical and natural riches. It is a great place to explore ancient ruins and enjoy swimming in the turquoise waters.

  5. Olüdeniz Coastal Path: Pleasant walks along the coast are a great way to discover the beauties of Oludeniz. It is very peaceful to sit in the cafes along the beach and watch the view.

  6. Olüdeniz Blue Lagoon: The Blue Lagoon of Ölüdeniz, which has gained worldwide fame, has a beauty that will fascinate you with its deep blue waters. Swimming and sunbathing here will be one of the most enjoyable moments of your vacation.

While vacationing in Oludeniz, you should definitely visit these places. These unique beauties offered by nature will allow you to spend a vacation full of unforgettable memories.


Giriş Saati: 15:00 / Çıkış Saati: 10:00
Show More

Highlights
Highchairs
Crib
Wi-Fi
Kitchenware
Kettle
Toaster
Dishwasher
Washing Machine
Refrigerator
Show all of them
Prices
  $  £
01 Mayıs - 31 Mayıs 2024 Per day 4.500 ₺ Minimum 3 Night i
01 Haziran - 14 Haziran 2024 Per day 6.000 ₺ Minimum 3 Night i
15 Haziran - 30 Haziran 2024 Per day 8.500 ₺ Minimum 5 Night
01 Temmuz - 31 Ağustos 2024 Per day 10.500 ₺ Minimum 5 Night
01 Eylül - 14 Eylül 2024 Per day 9.000 ₺ Minimum 5 Night
15 Eylül - 30 Eylül 2024 Per day 7.500 ₺ Minimum 3 Night i
01 Ekim - 31 Ekim 2024 Per day 4.500 ₺ Minimum 3 Night i
Show all of them
Location
Dalyan 70 km.
Dalaman Airport 55 km.
Name Surname
E-mail address
City
Title
Comments
Cleaning
Prices
Location
Pool
9.57 /10
Cleaning
9,9 /10
Prices
9,4 /10
Location
9,4 /10
Pool
9,6 /10
Abdüllatif
Kütahya

Eylül 2023

"Villa blue"

Herşey çok güzeldi heryer tertemiz villa sahibi Recai bey ve eşi çok ilgili ve güler yüzlü kişilikleri vardi hergun havuz ve etrafın temizliği yapıldı herşey için teşekkürler

Özcan D.
Hollanda

Ağustos 2021

"Mükemmel bir villa"

Beklentimizin çok ötesinde müthiş bir villa. İhtiyacımız olan her şey vardı villada. Eşyalar iyi durumda ve kullanışlı. Bahçe ve havuz alanı çok büyük, çok iyi dizayn edilmiş ve her sabah bahçe ve havuz çok iyi bir şekilde temizleniyor, bakımı yapılıyor. Havuz oldukça büyük. Villa sahibi Recai Bey ve eşi, başka hiçbir yerde görmediğimiz kadar sıcak bir şekilde karşıladılar bizi ve tatilimiz boyunca her konuda yardımcı oldular. Ovacık/Hisarönü çevresinde villa kiralamak isteyenlerin hiç düşünmeden seçebileceği bir villa.

Onder O.
İstanbul

Mayıs 2021

"Vazgeçilmez"

Mayıs ayında 8 gece kaldığımız villadan herkes çok memnun kaldı. Sitedeki olumlu yorumları okuyarak gittim bu yüzden ben de yazmak istedim. Öncelikle şunu söylemeliyim çevredeki diğer hiçbir villaya benzemiyor. Zevkle ve akıllıca dizayn edilmiş. Havuz alanının kot farkıyla ayrı olması çok önemli. Çocuğum bahçede oynarken havuza düşer mi endişeniz yok. Havuz kısmında duş, tuvalet gibi her şey düşünülmüş. Bahçede ve havuz alanında çok fazla gölgelikli oturma alanı var. Odalar çok şık. Banyolar büyük ve yeterli. Yepyeni bir banyo beklentiniz olmasın ama sizi rahatsız edecek hiçbir şey yok. Oturma takımı yenilenmişti, çok daha kullanışlı olmuş. Mutfakta her şey fazlasıyla var. Ekstra bebek yatağı rica etmiştik, sağolsun getirmişler. En önemlisi ise ev sahibiniz. Ne kadar titiz ve iyi insanlar olduğunu ilk görüşte anlıyorsunuz. Bahçedeki çiceklerin güzelliğini görünce farklarını göreceksiniz. Başka bir kiralık evde bu kadar güzel bir bahçe görmeniz belki imkansız. Her gün havuzunuz , bahçe temizleniyor. Çiçeklerin bakımı yapılıyor. İlk girişte evin temizliği mükemmeldi. Annem bile eve girer girmez evin temizliğine hayran kaldı. Bardaklarda bile bir toz bulamazsınız. Okey, tavla, oyun kağıdı gibi eğlenmeye yönelik eşyalar, çeşitli kremler ve ağrı kesici gibi basit ilaçlar evde var. İşlerini düzgün yapan insanlara çok saygı duyuyorum. O yüzden uzun uzun yazmak istedim.

Per day 4500 prices starting from
Adult i
Çocuk i
Baby i

Total Stay 5 Night

Night Rate

Cleaning Fee i

First Payment i

Remaining Balance i

Total

Other villas nearby this villa